Жовківчанка - актуальні новини Жовківщини

 RU 
Випуск №

На головну сторінкуRSS Добавити в закладкиКонтакт
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Огляд
Теракти у Франції. Як бути Україні?
Жахливі численні теракти у Франції і недавня авіакатастрофа в Єгипті, ці криваві події, про котрі все частіше починають говорити як про початок Третьої світової, є ланками одного ланцюга.
Володимир Москаль: «Вірю в ідею!»
Як дієва людина, він відразу запропонував нові напрямки пропагандивної діяльності Центру, започаткував цікаві проекти, відтак в суспільстві відчулися струмені живого націоналізму. Про ці ініціативи і про стратегії сучасного націоналізму й розмовляємо з п.Москалем.
Новини Жовківщини » Життєві історії
Життєві історії

Моя праведна баба Єва

Нравится
Стаття з випуску № 6 від 2014-08-28

На схилі своїх літ моя баба стала незрячою, пам’ятаю я в дитинстві приходив до неї, а проживала баба на хуторі фігурі, який знаходиться в селі Любеля, то вона руками міряла мене, я говорив: «Бабо, я вже такий великий, як ви». Баба мені розповідала, що її син Василь Фігура, вбитий на фронті ІІ світової війни і похований біля міста Кракова в Польщі. Похоронну карточку вона зберігала в молитовнику в кишені біля серця все життя. Баба Єва все життя не вірила в смерть сина і виходила на дорогу дивитися чи її син Василь не їде, чи не йде з міста Жовкви, і очі видивилася, і стала незрячою.

Баба Єва згадувала про своє життя в передвоєнні і воєнні лихоліття як євреї втікали від німців – фашистів та знайома єврейка просила їх: «Єво, візьми нашу дочку нехай росте з твоїми дівчатами, а після війни ми повернемось і заберемо, - після паузи баба Єва сказала – але не повернулися…»

Баба Єва бачила як фашисти гнали шеренгами євреїв на розстріл – молоді, красиві дівчата, хлопці і старші люди були.

Боляче і страшно було дивитися на ці жахи, цей терор – геноцид – голокост.

В 1970 – ті роки моя мама працювала на роботі в ТМК на будівництві будинків в Жовкві і коли вони поїхали в кар’єр за піском, як екскаватор копав, набирав ковшем пісок, то сипались людські кості – екскаватор розкопав єврейські захоронення «Бабин яр» на Жовківщині. Старші люди пам’ятають місця де фашисти розстрілювали і закопували євреїв.

У воєнні часи і пізніше в стодолі баби Єви була криївка де переховувались бандерівці, - вихід з криївки був в дуплі старої липи. В них була радіостанція. А коли приходили КГБісти- НКВДисти, - а баба Єва говорила просто «москалі» і хотіли робити обшук,облаву, - то баба брала похоронку сина Василя Фігури  і просила, плакала, кричала, що її син загинув на фронті – такий вчиняла галас, крик, що «москалі» не витримували і ступалися з подвір’я. так вона відганяла радянських, комуністичних прислужників Сталіна, і зберегла життя своїй сім’ї і зберегла життя українських патріотів, які зі зброєю в руках чинили опір радянській системі. А її сестру радянська влада вивезла в Сибір і баба казала «сталінові діти» вивезли в Сибір, то сестра  баби писала з Сибіру: «Єво, вишли мені того лушпиння з бульби, бо вмираємо з голоду». І баба Єва висилала в Сибір своїй сестрі посилки сухарів. Вона ще замолоду стала вдовою. Важко працювала селянка на своїх земельних ділянках, тримали багато худоби, коні,  мали сільськогосподарський інвентар. Все це радянська влада забрала в колгоспи, заставляли людей писати заяви у вступ до колгоспу, хто опирався не хотів того непощадно били, - люди боялися тому, що вночі була влада бандерівців, а вдень – радянська. Працювали люди в колгоспах за трудодні, за мізерну плату. Я сам пам’ятаю, як ми цілою сім’єю, ми були малі діти, рвали льон… це цілий процес, цілу осінь і потім здавала мама прядиво, буряк, картоплю збирали. Це було кілька десятиліть. А коли радянська влада розпалась хто забрав все колгоспне майно, - простий люд ні…?

Люди цієї рабської праці не стали багаті, - а втратили здоров’я. Сказала одна бабця, що за 40 років праці в  колгоспі має мізерну пенсію…

Відійшла у вічність моя баба Єва, яка все своє життя робила добро, працювала, жила правою. Своїми добрими справами гармонізувала життєвий простір. Вона ніколи не втрачала зв’язку з небом і притягувала, укривала ним своїх дітей і оточуючих людей.

Василь Гульгун


Російськомовну версію публікації ви можете прочитати тут.


Кількість переглядів - 51
михайло 2014-08-29 21:29:56
Повага таким жінкам..
[Відповісти]

Сторінки: 1

Залишити коментар
Шановні читачі! Перед добавленням коментарів редакція газети та адміністрація порталу дуже просить вас не відображати будь-якої інформації, яка б порушувала Закон України "Про захист персональних даних". Якщо ви не згідні з текстом статті, маєте конкретні факти, які можете підтвердити - запрошуємо вас до редакції з своїм матеріалом. Коментарі, що не відповідатимуть вище вказаному Закону України, ми змушені або корегувати, або видаляти.
Просимо вас шанувати людей та їхній час!
Ваше ім’я: *
Ваша пошта:
Коментар: *

Введіть символи: *
Поновити

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ :

Мапа сайту Лінки Контакти