З давніх давен місту Жовква притаманна міжрелігійна, міжконфесійна толерантність, цей дух панує і в наш час.
Українська автокефальна православна церква цей живий приклад любові до християн, тут витає Святий дух любові, бо Бог – це любов, повага, толерантність.
Я майже сім років проживав на Святій землі в Ізраїлі і відвідав багато місць пов’язаних з життям Ісуса Христа. Хочу пригадати притчу про Лазаря, і місце, де зараз побудований храм Лазаря.
Віфанія
Церква Лазаря
“… Віфанія була недалеко від Єрусалиму, і багато юдеїв прийшли до Марфи і Марії, щоб поспівчувати в їх горі бо помер брат. Відсунули воїни камінь від печери, де лежав покійний.
Ісус підвів очі до неба і сказав: Отче! Дякую Тобі, що Ти почув Мене. Я знав, що Ти завжди почуєш Мене, але сказав це для народу, що який тут стоїть, щоб повірили, що Ти послав Мене. Сказав це, Він покликав голосно – Лазар! Виходь! – І вийшов мерлець обвитий по руках і ногах похоронними пеленами і лице його хустиною…”
/Євангеліє від Йоанна ХІ -18-19 41-44/
На святій землі в Ізраїлі і в наш час так пеленають покійників, я сам так пеленав мертвих, бо я працював в домі старців в місті Бней-Брак в Ізраїлі. Село Віфанія зараз – це арабське село Ель-Азарія, розкинуте з північної сторони Гори Олії поблизу Єрусалима.
В Євангелії від Святого Йоанна розповідається про чудо воскресіння Лазаря і про інші події, які відбувалися на шляху Ісуса від Ієріхона до Єрусалима.
Церква Лазаря побудована над гротом відомим як “Гробниця Лазаря”. Побудована за проектом італійського архітектора Антоніо Барлуцці у формі Грецького Хреста, який вінчається низким куполом, що спирається на кутовий барабан.
В середині церква нагадує мавзолей на стінах Дж. Ваганіні намалював сцени: розмова Марфи і Марії з Ісусом, трапеза в домі прокаженого Симона, Ісус Воскрещає Лазаря. В скалі висічені сходи, які ведуть в гробницю Лазаря, де було одне з самих знаменитих чудес здійснених Ісусом на Святій землі.
Жовківська церква святого Лазаря діючою є більше як 20 років. Настоятель храму отець Петро всім своїм серцем і душею вболіває за те щоб в церкві Служба Божа – літургія, молебень, акафіст, молитви, пісні були виконані згідно канонів української церкви. Для того він вклав максимум зусиль. Виконували на рідній українській мові, бо це природно, мова це як повітря… ми українці – і душа в нас українська і Бога ми просимо українською солов’їною мовою -, українськими словами – Боже змилуйся над нами. Коли заходжу в храм то таке відчуття що тут небо прихилилось до землі.
Історичною знахідкою-реліквією Храму Св. Праведного Лазаря є пергамент із посланням зберігся у скляній посудині був знайдений під Хрестом Храму під час ремонтних робіт у липні 1993 р.
Тут молились наші предки – жовківчани, тут панує Божа Благодать від побудови церкв з 16 століття року. Коли хто збентежений, схвильований, неспокійний – знайде свій спокій у лагідному погляді Богородиці на іконі. А сповідь очистить душу і заспокоїть твою безсмертну душу. З молитвою ми йдемо по життю вільно, чесно, спокійно – коли стараємося дотримуватись Божих Заповідей. Тоді ми є відкриті і дивимося людям в очі, а це обеззброює навіть звірів, не те що людей.
В. Гульгун
м. Жовква